Step-Down Voltage Regulator D24V10F12 - 12V 1A - Pololu 2834
Index: PLL-03022 EAN: 5904422372279
A step-down pulse inverter module with an efficiency of 80 % - 93 %. Converts the input voltage from 12.1 V to 36 V to a 12 V output value. The maximum continuous current is 1 A.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Waiting for delivery,
2 pieces will be available.
Order now, shipping approx. 2026-05-29 i
PayPal payment
D24V10F inverter - voltage:
Manufacturer: Pololu
Product description: PololyoleD24V10F12 - step-down converter - 12 V, 1 A.
The DC-DC pulse controller converts the input voltage from12.1 V*to36 Vinto a12 Voutput value. It allows for current consumption of up to 1 A. The system has a high efficiency of80 % - 93 %.
Versions with output voltages:3.3 V,5 V,6 V,9 Vand12 Vare available.
Pololu D24V10F12 - przetwornica step-down - 12V 1A
Pololu D24V10F12 - step-down converter - 12 V, 1 A.
Quotations
The module has four outputs:
  • VIN- input voltage from 12.1 V to 36 V - depending on the drop-out voltage.
  • GND- ground potential.
  • VOUT- output voltage.
  • SHDN- low state (below 0.4 V) switches the system into low power mode, where it consumes only 10 uA - 20 uA for each Volt of supply voltage. Pin is pulled to VIN by default through a 100 kΩ resistor. If the low-power mode is not usedSHDNcan be left unconnected.
  • PG- "power good" indicator. The open drain is switched to a low state when the output voltage drops below 80 % or rises above 120 % of the set value (i.e. below 4.5 V for 5 V).
The popular goldpin raster of the outputs is 2.54 mm (the set is included). The module can be plugged into thecontactboard,connected with wiresor placedin a dedicated printed circuit board.
Efficiency and output current
Wykres sprawności i prądu wyjściowego przetwornicy
Voltage drop-out
Wykres napięcia drop-out
Dangerous voltage pulses
When connecting the power supply to the module, dangerous, short, high amplitude eclectic impulses (so-called pins) may appear, which may permanently damage the system. Polol's tests show that for voltagesabove 20 V, the pinsmay have an amplitudeexceeding 42 V.In order to protect against this undesirable phenomenon it is recommended to solder a capacitor of at least33 uFas close as possible to the pins powering the converter.
Step-down converter specification
  • Input voltage: 12.1 V* to 36 V
  • Output voltage: 12 V
  • Accuracy of output voltage: 4 %
  • Maximum output current: 1 A
  • Switching frequency: 500 kHz
  • Built-in security:
    • against excessive power consumption
    • before too high a temperature
    • soft-start 2 ms
  • Controller: ISL85410(documentation)
  • Dimensions: 18 x 13 x 3.5 mm
  • Four mounting holes for M2 screws
  • Weight: 5 g (without connectors)
* Lower input voltage limit depending on the drop-out voltage -details on the chart.
Length 18 mm
Width 13 mm
Height 4 mm
Voltage to 12.1 V
Voltage from 36 V
Voltage output from 12.0 V
Output voltage to 12.0 V
Nominal output voltage 12.0 V
Current 1 A
Stabilizer - Type2 switching
Stabilizer - Type step-down
Package width 7.5 cm
Package height 8.2 cm
Package depth 0.3 cm
Package weight 0.003 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews
5/5
Average grade
4
Customers opinion
The following opinions are collected
and verified by
an external partner Trustmate
and come from the post-purchase process.
Grzegorz 29.10.2024 Confirmed purchase Translated review
Everything is fine
Michał 30.10.2022 Confirmed purchase Translated review
Small, neat and works :)
Michał P. 23.10.2021 Confirmed purchase Translated review
A very cool converter!
Rafał K. 03.02.2021 Confirmed purchase Translated review
It meets my expectations in 100%
Country of Origin: United States
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin