Ambience Monitoring Sensor AM103 - LoRaWAN - white - Milesight AM103-868M
Index: STV-23274 EAN: 6974225037261
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Milesight
Product description: Intelligent IP30 LoRaWAN air quality sensor - white - Milesight AM103-868M
The white Milesight air quality sensor lies on a white background.
Intelligent IP30 LoRaWAN air quality sensor - white - Milesight AM103-868M.
The sensor is responsible for monitoring air quality.
Main features of the sensor
  • Wireless communication using the LoraWAN protocol
  • Real-time air quality monitoring
  • Function of measuring temperature, humidity and CO2 concentration in the room
  • Built-in 2.13" E-Ink display with dark and light modes
  • Sending notifications immediately after detecting exceedance of permissible standards
  • LED on the sensor indicating the air quality level using colors (green, orange, red)
  • Simple device configuration using NFC short-range wireless technology
  • It has a housing with an IP30 protection level
  • Designed for wall mounting
  • Energy saving - batteries last up to 3 years of use
Air quality monitoring
The white Milesight air quality sensor lies upside down on a white background.
The device also measures the temperature and humidity of the room.
The white Milesight air quality sensor lies on a white background along with the kit components.
The product is compatible with the free Milesight ToolBox smartphone application.
Energy-saving device
Synchronization with the smartphone application
You can download the free Milesight ToolBox app on both Android and iOS devices.
Technical specifications of the sensor
  • Producer: Milesight
  • Model: Ambience Monitoring Sensor AM103
  • Product code: AM103-868M
  • Sensor connection technology: wireless
  • Wireless protocol: LoRaWAN
  • Frequency: 868MHz
  • Power supply: 2 x ER14505 batteries
  • Battery capacity: 2700 mAh
  • Battery voltage: 3.6V
  • Battery life: up to 3 years of device use
  • Temperature measurement range: -20°C to 60°C, ± 0.2°C
  • Humidity measurement range: 0% to 100% RH, ± 2% RH
  • Carbon dioxide CO2 measurement range: 400 ppm to 5000 ppm, ± (30 ppm + 3% of reading)
  • Device operating temperature range: from -20°C to 60°C (E-Ink screen: from 0°C to 40°C)
  • The device's operating humidity range: from 0% to 95% RH
  • IP degree of protection: IP30
  • Application: Milesight ToolBox, Milesight IoT Cloud
  • Product color: white
  • Dimensions: 68 x 65 x 20.5 mm