LoRaWAN Sound Level Sensor - white - Milesight WS302-868M
Index: STV-23285 EAN: 6974225037445
The store is available only to registered B2B customers Create an account
No scheduled delivery
Temporarily unavailable i
PayPal payment
Manufacturer: Milesight
Product description: Intelligent IP30 LoRaWAN sound level sensor - white - Milesight WS302-868M
The white lorawan sound level sensor lies on a white background.
Intelligent IP30 LoRaWAN sound level sensor - white - Milesight WS302-868M.
The sensor can measure the sound volume level in the room.
Main features of the sensor
  • Wireless communication using the LoraWAN protocol
  • It has an LED indicator that informs you when the set volume level is exceeded
  • Simple device configuration using NFC short-range wireless technology
  • It has a housing with an IP30 protection level
  • Powered by two ER14505 batteries, operating for up to 4 years of sensor use
Sound intensity measurement
Built-in LED indicator
The white Lorawan sound level sensor lies on its back on a white background.
The device has a built-in LED indicator that changes color depending on the sound level.
The components of the set, including the sensor, lie on a white background.
The product is compatible with the free Milesight ToolBox smartphone application.
Powering the device
Synchronization with the smartphone application
You can download the free Milesight ToolBox app on both Android and iOS devices.
Technical specifications of the intelligent sensor
  • Producer: Milesight
  • Model: LoRaWAN Sound Level Sensor WS302
  • Product code: WS302-868M
  • Sensor connection technology: wireless
  • Wireless protocol: LoRaWAN
  • Frequency: 868MHz
  • Power supply: 2 x ER14505 batteries
  • Battery voltage: 3.6V
  • Battery capacity: 2700 mAh
  • Battery life: up to 4 years of device use
  • Sound measurement range: 30 dBA to 120 dBA / 35 dBC to 120 dBC, accuracy ± 3 dB
  • Device operating temperature range: from 0°C to 60°C
  • Operating humidity range of the device: from 0% to 95% RH, non-condensing
  • IP degree of protection: IP30
  • Application: Milesight ToolBox, Milesight IoT Cloud
  • Case material: PC + ABS
  • Product color: white
  • Dimensions: 68 x 65 x 20.5 mm