Step-Up/Step-Down Voltage Regulator S9V11F3S5 - 3,3V 1,5A - Pololu 2872
Index: PLL-10675 EAN: 5904422305772
Miniature boost converter module supplied with voltage from 3 V to 16 V. The output voltage is set to 3.3 V. Maximum current 1,5 A. Dimensions: 15 x 13 x 6 mm.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Pololu
Specification
  • Input voltage: from 3 V to 16 V
  • Maximum output current: 1.5 A
  • Resting current: 1 mA
  • Output voltage: 3.3 V (can be changed to 5 V using SEL pin)
  • Short-circuit and overtemperature protection
  • Dimensions: 15 x 13 x 4 mm
  • Weight: 0.7 g (without connectors)
Description S9V11F3S5 - step-up/step-down converter - 3.3 V 1.5 A - Pololu 2872
The converteris used to supply circuits operating at 3.3 V. The circuit has a wide range of input voltages, which makes it ideal for battery-powered designs. Application of S9V11F3S5provides stability of power supplyduring the entire cycle of battery discharge. In order to increase reliability, the module is equipped with short-circuit protection and automatic power cut-off when the permissible operating temperature is exceeded.
We also offer a set to build asmartphone charger with on-line manual.
In set you will find goldpins for individual soldering.
How to use
The module is very simple to use, it has three basic leads:
  • VIN- input voltage from 3 V to 16 V. With lower voltage module will not turn on, higher can damage the chip.
  • GND- Ground of the system.
  • VOUT- output voltage of 3.3 V.
Additional pins:
  • EN- Enable input. It switches on the circuit after applying voltage above 0,8 V. It is connected through voltage divider withVIN, so it cuts off the power at VIN below the set value.
  • SEL- output can be driven from 1.1 V to 16 V to change theVOUToutput to 5 V. SettingSELlow or unconnected setsVOUTto 3.3 V. To set to 5 volts permanently, solder a wire as shown below.
The allowable input voltage range is from 2 V to 16 V. The regulator will not turn on at a lower value. A higher voltage may damage the circuit.
The connectors are properly signed on the board.The pinout is 2.54 mm (goldpin connectors). The module can be plugged into thecontactboard, connected bywiresor soldered into a dedicated PCB.
Output current
Maximum output current as a function of input voltage.
Efficiency
Efficiency of the converter depending on the current consumed.
Voltage jumps (pins)
In electronic circuits, the starting current may cause so-called spikes, sudden jumps in voltage to a value above a specified level. If the amplitude of the spikes exceeds the allowable value of the regulator, the regulator can be destroyed. Therefore, if the circuit will be supplied with voltage above 9 V or the load will have high inductance, we recommend soldering a capacitor of 33 µF / 20 V or higher as close as possible to the circuit between VIN and GND.
Length 15 mm
Width 12 mm
Height 3 mm
Voltage to 2.0 V
Voltage from 16.0 V
Voltage output from 3.3 V
Output voltage to 3.3 V
Nominal output voltage 3.3 V
Current 1.5 A
Stabilizer - Type2 switching
Stabilizer - Type step-up/down
Package width 7.5 cm
Package height 0.5 cm
Package depth 8.5 cm
Package weight 0.002 kg
Be the first to ask a question about this product!
Country of Origin: United States
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin