Grove - Doppler Radar - BGT24LTR11 - 24GHz transceiver - 10m - Seeedstudio 109020021
Index: SEE-17023 EAN: 5903351247030
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Seeedstudio
Compatibility: Arduino
Product description: Grove - Doppler radar - BGT24LTR11 - 24GHz transceiver - 10m - Seeedstudio 109020021.
Radar dopplerowski z serii Grove.
Doppler radar from Grove series.
Radar operation and Doppler effect
Zasada działania radaru dopplerowskiego.
The principle of operation of the Doppler radar.
Customizable
Płytka radaru z góry.
A radar plate from above.
Technical specifications
  • MMIC: BGT24LTR11
  • MCU: XMC1302Arm Cortex-M0
  • Supply voltage: 3.3 V to 5 V
  • Frequency of transmission:
    • min: 24 GHz
    • max: 24.25 GHz
  • Output power: 7 dBm @ 25°C
  • Update time: 300 ms
  • Communication interface: UART
  • Detection distance: 10 m @ 0 dBsm
  • Detection field: 65° horizontally; 22° vertically
  • Dimensions: 40 x 40 mm
  • Weight: 5 g
Voltage to 3.3 V
Voltage from 5.0 V
Mass 5 g
Interface UART
UC - Microcontroller XMC1302
UC - Core Cortex-M0
Package width 9 cm
Package height 1 cm
Package depth 14 cm
Package weight 0.01 kg
Be the first to ask a question about this product!
Country of Origin: China
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin