LoRaWAN Temperature & Humidity Sensor - white - Milesight EM300-TH-868M
Index: STV-23286 EAN: 6974225035595
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Milesight
The white Lorawan temperature and humidity sensor lies on a white background.
Intelligent IP67 LoRaWAN temperature and humidity sensor - white - Milesight EM300-TH-868M.
The sensor can accurately measure temperature and humidity.
Main features of the sensor
  • Wireless communication using the LoraWAN protocol
  • Temperature monitoring from -30°C to +70°C
  • Humidity measurement in the range from 0% to 100% RH
  • Ability to store up to 3,000 historical records, minimizing the risk of data loss
  • Easy configuration via NFC
  • Data transmission range up to 15 km in open areas and up to 2 km in densely built-up areas
  • It has a housing with an IP67 protection level
Temperature and humidity measurement
Milesight D2D
The white Lorawan temperature and humidity sensor lies from below on a white background.
The device can be connected via a LoRaWAN switchboard or use the Milesight D2D protocol function.
Set with elements and sensor lie on a white background.
The product is compatible with the free Milesight ToolBox smartphone application.
Record storage
Synchronization with the smartphone application
You can download the free Milesight ToolBox app on both Android and iOS devices.
Technical specifications of the intelligent sensor
  • Producer: Milesight
  • Model: Temperature & Humidity Sensor EM300-TH
  • Product code: EM300-TH-868M
  • Sensor connection technology: wireless
  • Wireless protocol: LoRaWAN
  • Frequency: 868MHz
  • Power supply: ER18505 battery
  • Battery voltage: 3.6V
  • Battery capacity: 4000 mAh
  • Battery life: approximately 5 years of device use
  • Temperature measurement range: from -30°C to 70°C, accuracy ± 0.3°C above 0°C, ± 0.6°C below 0°C
  • Humidity measurement range: 0% to 100% RH
  • Device operating temperature range: from -30°C to 70°C
  • Operating humidity range of the device: from 0% to 100% RH, non-condensing
  • IP rating: IP67
  • Application: Milesight ToolBox, Milesight IoT Cloud
  • Product color: white
  • Dimensions: 88.5 x 85.3 x 27 mm