M23272M14 Wide angle lens M12 2,72mm with adapter for Raspberry Pi HQ camera - ArduCam LN056
Index: ACM-19354 EAN: 5904422358372
A wide angle lens manufactured by Arducam for Raspberry Pi camera. The M23272M14 lens with a 140° angle of view has been created for Raspberry Pi HQ camera, it also comes with a suitable adapter to properly mount the lens on the camera module. The camera has 1/2.3" format, 2.72mm focal length, F2.5 aperture, and 3.01mm rear focal length.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Waiting for delivery,
10 pieces will be available.
Order now, shipping approx. 2026-05-15 i
PayPal payment
Manufacturer: ArduCam
Compatibility: Raspberry Pi
Description: M23272M14 M12 2.72mm wide angle lens with adapter for Raspberry Pi HQ camera - ArduCam LN056
Wide angle lens manufactured by Arducam forRaspberry Picamera. LensM23272M14with140°angle of view is made forRaspberry Pi HQcamera, it comes withadapterfor correct mounting of the lens on the camera module. The camera has 1/2.3" format, focal length of 2.72mm, F2.5 aperture and 3.01mm rear focal length.
We also offer otherlensesfor Raspberry Pi cameras.
Obiektyw szerokokątny dla Raspberry Pi HQ
Wide angle lens for Raspberry Pi HQ.
Obiektyw Arducam dla Raspberry Pi HQArducam M12 lens for Raspberry Pi HQ.
Why S-mount lenses are ideal for the Raspberry Pi HQ camera
  • Light weight: lighter and smaller than official lenses
  • Good price/quality ratio
  • Unlike C/CS mount lenses, the M12 lens can be customized in terms of product design
Lens specifications
  • Model: M23272M14
  • Format: 1/2.3"
  • Focal length: 2.72 mm
  • Aperture: F2.5
  • Field of view: 140° (H)
  • Mounting: M12
  • Rear focal length: 3.01 mm
  • MOD: 0.2 m
  • IR Sensitivity: Visible light sensitive, with 650nm IR filter
  • Dimensions: Φ17.20 x 17 mm
  • Weight: 8 g
Set contains
  • 1x Lens M12 140°
  • 1x Lens Adapter M12
Obiektyw do Raspberry PiLens M12 140° for Raspberry Pi.
Camera - lens CS-mount / M12
Package width 6.8 cm
Package height 10 cm
Package depth 3 cm
Package weight 0.02 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews
5/5
Average grade
1
Customers opinion
The following opinions are collected
and verified by
an external partner Trustmate
and come from the post-purchase process.
Jadwiga 02.06.2025 Confirmed purchase
Country of Origin: China
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin [email protected]