Industrial LoRaWAN Gateway UG56 - black - Milesight UG56-868M
Index: STV-23279 EAN: 6974225030415
The store is available only to registered B2B customers Create an account
No scheduled delivery
Temporarily unavailable i
PayPal payment
Manufacturer: Milesight
Product description: LoRaWAN WiFi / Ethernet switchboard - black - Milesight UG56-868M
LoRaWAN WiFi/Ethernet switchboard - black - Milesight UG56-868M.
Black Lorawan switchboard with a set.
A network gateway is used to manage all smart devices on the network.
Main features of a network gateway
  • Indoor LoRaWAN gateway intended for buildings and industrial plants
  • Range up to 15 km in open terrain and 2 km in urban areas
  • Support multiple protocols including TCP, MQTT, HTTP, HTTPS
  • Programmable with Python SDK and Node-RED
  • Compatibility with various BMS systems, including BACNet
  • Built-in web server for easy management and configuration of the device
  • 4-core processor with a frequency of 1.3 GHz and 512 MB RAM and 8 GB eMMC memory
  • External antenna improving signal range and quality
  • Communication method: WiFi, Ethernet
  • Integrated management and monitoring tools such as DeviceHub and Milesight IoT Cloud
  • Built-in security and VPN options
Industrial LoRaWAN network gateway
Connection to multiple devices
The black Lorawan switchboard is placed with its front on a white background.
The LoRaWAN central unit allows you to connect up to 2,000 devices simultaneously.
The black Lorawan switchboard lies upside down on a white background.
The product is compatible with the free Milesight ToolBox smartphone application.
8 available communication channels
Synchronization with the smartphone application
You can download the free Milesight ToolBox app on both Android and iOS devices.
Technical specifications of the control unit
  • Producer: Milesight
  • Model: Industrial LoRaWAN Gateway UG56
  • Product code: UG56-868M
  • Device connection technology: wireless
  • Wireless protocol: LoRaWAN, WiFi
  • Frequency: 868MHz
  • Power supply: USB-C or Ethernet RJ45 cable
  • Processor: 4-core Cortex-A35, 1.3 GHz
  • Memory: 512 MB RAM and 8 GB eMMC
  • Antenna connector: 1 x SMA
  • Number of available channels: 8
  • Maximum number of connected devices: up to 2000 devices
  • Embedded web server: yes
  • Programming: Python SDK and Node-RED
  • Protocol support: TCP, MQTT, HTTP, HTTPS
  • Encryption: VPN
  • Device operating temperature range: from -20°C to 60°C
  • The device's operating humidity range: from 0% to 95% RH
  • IP degree of protection: IP30
  • Application: Milesight ToolBox, Milesight IoT Cloud
  • Product color: black
  • Dimensions: 110 x 75 x 24 mm