P-Star 25K50 Micro PIC18F25K50 - Pololu 3150
Index: PLL-02676 EAN: 5904422367442
Module equipped with Microchip PIC18F25K50 microcontroller with installed bootloader. It is equipped with 16 digital inputs/outputs and popular communication interfaces. Power supply voltage ranges from 5.5 V to 15 V.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Waiting for delivery,
5 pieces will be available.
Available approx. 2026-05-29 i
PayPal payment
Manufacturer: Pololu
Product description: P-Star25K50 Micro PIC18F25K50
P-Star is a general purpose module equipped with the PIC PIC18F25K50 microcontroller. It has 32 kb flash memory, 2 kb RAM and a USB controller. Thanks to the built-in voltage regulator, the devices can be powered from 5.5 V to 15 V.
Attention!
Before connecting, please readinstallation manual.
Outputs
P-Star 25K50 Micro PIC18F25K50
Specification P-Star 25K50 Micro
  • Power supply voltage:
    • From 5 V USB socket
    • External VIN: 5.5 V to 15 V
  • Microcontroller: PIC18F25K50
    • Flash memory: 32 kb (of which 8 are for bootloader)
    • SRAM: 2 kb
    • EEPROM memory: 256 b
    • Clock: 16 MHz
    • The voltage of the leads: 5 V
    • Pins I/O: 16
    • PWM channels: 2
    • Number of analog inputs: 13
    • Built-in 5-bit DAC
    • Serial interfaces: UART, SPI, I2C
    • Built-in full-speed USB controller
    • External interruptions
  • Three LEDs at your disposal
  • RESET button
  • Outgoing ICSP connector for connectingan external AVR programmer
  • Micro USB connector for programming(microUSB cablesold separately)
  • P-star bootlader(drivers) installed, details inthe user guide
  • Compatible with standard Microchip programming tools
  • Soldering goldpin connectors included
  • Dimensions: 25.4 x 15.3 x 4.6 mm
  • Weight: 1.5 g (without connectors)
Package width 8 cm
Package height 9.5 cm
Package depth 0.1 cm
Package weight 0.004 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews
5/5
Average grade
1
Customers opinion
The following opinions are collected
and verified by
an external partner Trustmate
and come from the post-purchase process.
Oliver 31.03.2025 Confirmed purchase
Country of Origin: United States
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin