D30V30F12 - step-down inverter - 12V 2,8A - Pololu 4896
Index: PLL-24070
Pololu step-down converter module with an output voltage of 12 V and a maximum output current of 2.8 A. This is an advanced system that reduces the input voltage in the range from 12 V to 45 V. Typical converter efficiency ranges from 80% to 95% , depending on the input voltage and load. Thanks to its high efficiency, built-in protection and compact dimensions, it is an ideal solution for various electronic applications.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Pololu
Product description: D30V30F12 - step-down converter - 12 V 2.8 A - Pololu 4896
The D30V30F12 step-down converter from Pololu is a device that allows you to reduce the input voltage in the range from 12 V to 45 V to a constant output voltage of 12 V. The module can deliver a maximum continuous output current of up to 2.8 A with typical efficiency of 80% to 95% , depending on the input voltage and load. Thanks to the use of switching mode converter (SMPS) technology, the module is much more effective than traditional linear regulators , especially with large differences between the input and output voltage. The regulator has built-in reverse polarity protection up to 40 V, protection against low input voltage, protection against overcurrent and short circuit, as well as a thermal shutdown function. The D30V30F12 converter is equipped with a soft start function that limits the starting current and gradually increases the output voltage. Thanks to its compact dimensions of 17.8 x 20.3 x 9 mm and the pinout layout compatible with breadboards, the module is easy to integrate into various projects.
D30V30F12 - step-down converter - 12 V 2.8 A - Pololu 4896
D30V30F12 - step-down converter - 12 V 2.8 A - Pololu 4896 - pins
D30V30F12 converter pins.
D30V30F12 converter pins
  • VOUT - output voltage 12 V
  • GND - system ground
  • VIN - input voltage from 12 V to 45 V
  • EN - allows you to control the regulator's operation by setting it to low or high
Efficiency of the converter system
D30V30F12 - step-down converter - 12 V 2.8 A - Pololu 4896 - maximum output current
Maximum output current.
Maximum achievable output current
Technical specifications of the D30V30F12 converter
  • Input voltage: 12V to 45V
  • Output voltage: 12V (with an accuracy of 4%)
  • Maximum output current: 2.8 A
  • Continuous output current: 1.5 A to 3.5 A
  • System efficiency: 80% to 95%
  • Switching frequency: ~700 kHz at high loads
  • Power good output
  • Two 0.086'' mounting holes for M2 screws
  • Dimensions: 17.8 x 20.3 x 9 mm
  • Weight: 3.3 g
Set contents
  • Goldpin connectors for contacts
The converter offers compact dimensions of 17.8 x 20.3 x 9 mm.
Length 20 mm
Width 18 mm
Height 9 mm
Voltage to 12.0 V
Voltage from 45 V
Voltage output from 12.0 V
Output voltage to 12.0 V
Current 2.8 A
Stabilizer - Type2 switching
Stabilizer - Type step-down
Package width 8 cm
Package height 10 cm
Package depth 1 cm
Package weight 0.005 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews
5/5
Average grade
1
Customers opinion
The following opinions are collected
and verified by
an external partner Trustmate
and come from the post-purchase process.
Krzysztof 27.04.2026 Confirmed purchase
Country of Origin: United States
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin