Stepper Motor 42HM48-0406 400 steps 12V / 0,4A / 0,31Nm
Index: AKS-11617 EAN: 5904422317683
Unipolar stepper motor, six wire. It has a resolution of 400 steps per revolution (0.9 degrees). It is powered by 12 V and draws 400 mA current per coil. The torque is 3.17 kg*cm (0.31 Nm). Dimensions are 42 x 42 x 48 mm (NEMA 17).
The store is available only to registered B2B customers Create an account
No scheduled delivery
Temporarily unavailable i
PayPal payment
Manufacturer: Akso
Specification
  • Resolution: 400 steps/rev (0.9°)
  • Rated voltage: 12 V
  • Current consumption per coil: 0,4 A
  • Coil resistance 30 Ω
  • Winding inductance: 38 mH
  • Holding torque: 3.17 kg*cm (0.43 Nm)
  • Leads: unipolar (six wires)
  • Shaft diameter: 5 mm
  • Weight: 350 g
  • Standard: NEMA 17
  • Dimensions: 42 x 42 x 48 mm (without shaft)
Technical drawing and detailed data are available in the documentation.
Silnik krokowy 42HM48-0406 400 kroków/obr 12V / 0,4A / 0,31NmStepper motor 42HM48-0406 400 steps/rev 12 V / 0,4 A / 0,31 Nm.
Product Description: Stepper motor 42HM48-0406 400 steps/rev 12 V / 0,4 A / 0,31 Nm
Bipolarstepper motor, 4-wire. It has a resolution of 400 steps per revolution (0.9 deg). It is powered by 12 V and draws 400 mA current per coil. The torque is 3.17 kg*cm (0.31 Nm). Dimensions are 42 x 42 x 48 mm.
Accessories
There are also accessories available in our shop to make stepper motors easier to use:
Sterowniki silników krokowych
Applications of stepper motors:
  • printers
  • CNC devices
  • 3D printers
  • laser devices
  • manipulators
Length 42 mm
Width 42 mm
Height 48 mm
Voltage to 12.0 V
Voltage from 12.0 V
Torque 3.17 kg*cm
Mass 350 g
Motor - shaft 5.0 mm
Voltage nominal 12 V
Stepper - current: 0.4 A
Stepper - coil resist. 30.0 Ω
Stepper - resolution 400 steps
Stepper - induct. 38 mH