Large HP MOSFET Switch 4.5-40V/16A - with back current protection - Pololu 2813
Index: PLL-05117 EAN: 5903351244862
Push button module as an alternative to mechanical buttons. The switch is bistable, one press switches on the power supply and another press switches it off. Additional inputs enable e.g. automatic switching off. The module operates with voltages from 4.5 V to 40 V for current consumption up to 16 A.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Pololu
Product description: Large Push MOSFET switch HP 4.5-40 V / 16 A - with protection against reverse current
Push button module as an alternative to mechanical buttons. The switch is bistable, one press switches on the power supply and another press switches it off. Additional inputs enable e.g. automatic switching off. The module operates with voltages from 4.5 V to 40 V for current consumption up to 16 A. The board has a built-in small pushbutton and allows the connection of external buttons. The switch current does not affect the controlled system, so you can use different buttons to control considerable power.
Specification
  • Maximum voltage: 40 V
  • Recommended operating voltage: 4.5 to 32 V
  • Continuous current at 55 °C: 6 A
  • Continuous current at 150 °C: 16 A
  • Maximum current: 90 A
  • LED colour: green
  • Dimensions: 20 x 25 x 4 mm
  • Weight: 2,7 g
Advantages
  • Small in size
  • Protection against reverse current
  • Multiple switches can be connected for improved control
  • Better performance than mechanical switches
  • Self-disconnecting
  • Possibility of digital control by external devices
  • Compatible leads with contact plate, 2.54 mm raster
Disadvantages
  • The switch is one-way (VOUT voltage cannot be switched to VIN)
  • Limited voltage range
  • Only works with direct current
  • No full insulation in off condition
Screw connectors and goldpin connectors are included in the module.
Use of the switch
Pin Description
VIN Power supply voltage.
VOUT Output voltage.
GND The weight of the system.
A
Connection via a momentary button to pin B for normal ON/OFF operation.
Connection via the instantaneous button to ground for continuous operation.
B Connection via the instantaneous button to pin A for normal ON/OFF operation.
ON Pulse above with an amplitude of more than 1 volt on this pin turns on the switch.
OFF An above-average pulse with an amplitude of more than 1 volt on this pins turns the switch off.
CTRL Direct control over the status of the switch. High state (over 1 V) turns the switch on, low state turns it off. Not switched on does not set the switch status. Do not set CTRL and OFF pins to high state simultaneously.
Package width 8 cm
Package height 0.8 cm
Package depth 9.5 cm
Package weight 0.008 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews
5/5
Average grade
2
Customers opinion
The following opinions are collected
and verified by
an external partner Trustmate
and come from the post-purchase process.
Krzysztof 03.04.2024 Confirmed purchase Translated review
Fast delivery 👍️💪
Robert 26.04.2026 Confirmed purchase
Country of Origin: United States
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin