Hanging installation rack - 10'' 9U 280x310mm - black - Lanberg WF10-2309-10B
Index: IMP-24333 EAN: 5901969416930
The hanging installation cabinet from Lanberg is a solid solution for network and server infrastructure. The cabinet is designed to mount 10" equipment and has a maximum load capacity of 20 kg . It offers high-quality workmanship from rolled steel and a self-assembly design for easy transportation and installation. Opening front doors with a lock and a tempered glass window provide convenient access to the interior.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Lanberg
Product description: Hanging rack installation cabinet - 10'' 9U 280 x 310 mm - black - Lanberg WF10-2309-10B
Hanging rack installation cabinet - 10'' 9U 280 x 310 mm - black - Lanberg WF10-2309-10B
A vent in the ceiling panel ensures excellent airflow.
Special features of the Lanberg server cabinet
  • Size 10": allows the installation of a wide range of devices.
  • 6U IT height: provides space for mounting devices with a total height of up to 6 rack units (U).
  • Glazed single-leaf doors: made of 5 mm tempered glass, opening up to 180° and equipped with a lock, ensure safety and easy viewing of the interior.
Using a rack cabinet
Set contents
  • M6 screws
  • Mounting bracket
Hanging rack installation cabinet - 10'' 9U 280 x 310 mm - black - Lanberg WF10-2309-10B Front door with lock and tempered glass window.
Elements included in the set.
Technical specifications of the cabinet
  • Wardrobe type: hanging
  • Size: 10''
  • IT height: 9U
  • Assembly: self-assembly
  • Installation depth: 238 mm
  • Front door type: glass
  • Door type: single-leaf
  • Maximum static load: 20 kg
  • Number of places for fans: 1
  • Number of vertical rails: 2
  • Tightness class: IP20
  • Front door thickness: 5 mm
  • Rear door thickness: 1 mm
  • Thickness of the upper and lower panels: 1 mm
  • Side panel thickness: 1 mm
  • Thickness of mounting rails: 1.4 mm
  • Frame thickness: 1.1 mm
  • Thickness of other elements: 1.1 mm
  • Black colour
  • Dimensions: 280 x 310 x 469 mm
  • Weight: 7 kg
Package width 60 cm
Package height 37 cm
Package depth 8 cm
Package weight 8 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews