Index: SEE-23295
Odyssey - X86J4125864 v2 - Intel Celeron J4125 8GB RAM 64GB eMMC WiFi + Bluetooth - Seeedstudio...
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Fulfillment within 4-6 weeks from payment
Only on request i
PayPal payment
Manufacturer: Seeedstudio
Odyssey X86J4125864 v2 is an advanced mini-computer equipped with a quad-core Intel Celeron J4125 processor with a clock speed of 2.0 GHz to 2.7 GHz and 8 GB of LPDDR4 RAM . It supports Windows and Linux operating systems and offers a wide range of ports , including Gigabit Ethernet, USB 3.0, HDMI, SATA III, PCIe and M.2 slots. It communicates using wireless WiFi and Bluetooth . Thanks to its compact dimensions and low power consumption, the Odyssey module will work great as a home server or multimedia center. This version of the mini-computer has a pre-installed Windows 11 Pro operating system, but it is not activated .
Our offer also includes a version of the Odyssey minicomputer with activated Windows 11 Pro.
The minicomputer has a built-in fan to cool the system.
Special features of the module
  • Equipped with Intel Celeron J4125 quad-core processor clocked from 2 GHz to 2.7 GHz
  • It has a Raspberry Pi RP2040 coprocessor
  • Supports 2.4 GHz and 5 GHz WiFi wireless communication and Bluetooth 5.0
  • It has a graphics card Intel UHD 600
  • Equipped with Dual 2.5 GbE Ethernet, which significantly improves the connection quality
  • Equipped with 40-pin GPIO connectors compatible with Raspberry Pi
  • Equipped with 2x M.2 PCIe connectors (Key B and Key M)
  • Supports Windows 11 and Linux operating systems
  • It is compatible with the Grove series ecosystem
Odyssey X86J4125864 v2 Power Supply
There are two connectors on the board for power supply: USB C and DC 5.5 / 2.1 mm . The voltage of the power supply from USB C should be 15 V , and in the case of power supply via the DC 5.5 / 2.1 mm connector, the voltage should be in the range of 12 V to 19 V. A power supply with a DC 5.5 / 2.1 mm tip is included in the kit.
Application
X86J4125864 v2 from Odyssey is a device that you can use in many ways. Examples of board use:
  • minicomputer
  • NAS server
  • edge computing
  • router
  • Robotics
  • industry
  • education
  • home cinema
  • computer cluster
  • IoT Gateway
Items included in the set.
Kit Contents
  • Odyssey minicomputer - X86J4125864
  • Charger
  • SATA cable
  • Antenna x2
  • RTC battery
  • Radiator - built-in
  • Fan - built-in
Odyssey Mini PC Specifications and Comparison
TECHNICAL SPECIFICATION
Minicomputer Odyssey X86J4105 Odyssey Minicomputer
Model Odyssey X86J4125864 - 102110540 Odyssey X86J4125864 v2 - 102110765
BASIC INFORMATION
Processor
Intel Celeron J4125
from 2 GHz to 2.7 GHz
Intel Celeron J4125
from 2 GHz to 2.7 GHz
Coprocessor ATSAMD21G18
32-bit ARM Cortex M0+
Raspberry Pi RP2040
32-bit ARM Dual-Core Cortex M0+
Graphics
Intel UHD Graphic 600
from 250MHz to 750MHz
Intel UHD Graphic 600
from 250MHz to 750MHz
RAM memory LPDDR4 8GB LPDDR4 8GB
Internal memory eMMC 64GB eMMC 64GB
Operating system Windows, Linux Windows, Linux
Wireless communication WiFi 802.11 a/b/g/n/ac dual band 2.4 GHz / 5 GHz HT160
Bluetooth 5.0
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac dual band 2.4 GHz / 5 GHz HT160
Bluetooth 5.0
Network Intel I211AT PCIe Gigabit LAN
Supports Wake-On-LAN and PXE
Intel I226-V PCIe Gigabit LAN
Supports Wake-On-LAN and PXE
Dimensions 110x110mm 110x110mm
INTERFACES
Audio
Mini-jack 3.5mm
Microphone + headphones
Mini-jack 3.5mm
Microphone + headphones
Connectors
1x 40-pin Raspberry Pi compatible
1x 28-pin SAMD21G18 chip connector
1x Front Panel Audio Connector
1x 4-pin (UART of SAMD21G18)
1x fan connector (4-pin pitch 1.25 mm PWM 5 V)
3x 4-pin SATA power
1x 4-pin power and switch
1x 28-pin RP2040 chip connector
1x Front Panel Audio Connector
1x 4-pin (RP2040 UART)
3x 4-pin SATA power
1x 4-pin power and switch
USB
2x USB 2.0 type A
1x USB 3.0 type A
1x USB 3.1 Type C
2x USB 2.0 type A
1x USB 3.1 type A
1x USB 3.1 Type-C
Video
HDMI 2.0a: up to 4096 x 2160 px / 60 Hz 24 bpp
DP1.2A: up to 4096 x 2160 px / 60 Hz 24 bpp
Expansion Slots
M.2 (Key B, 2242/2280): SATA III, USB 2.0, UIM
M.2 (Key M, 2242/2280): PCIe 2.0 x4
MicroSD
SIM
SATA III
MicroSD
SIM
SATA II
RTC JST 1.0 CR2032 3V (included) JST 1.0 CR2032 3V (included)
TPM Built-in TPM (2.0) Built-in fTPM 2.0, optional external TPM 2.0
Power supply DC Jack 5.5/2.1 mm or USB Type C PD
DC Jack: 12V to 19V
USB Type-C: 15V
DC Jack 5.5/2.1 mm or USB Type C PD
DC Jack: 12V to 19V
USB Type-C: 15V
UC - Microcontroller J4125 + RP2040
UC - Core ARM Cortex-M0+
UC - RAM 8 GB
UC - core 4. Quad Core
UC - External memory eMMC 64GB
UC - freq 2.7 GHz
UC - freq 2.0 GHz
UC - Ethernet yes
UC - WiFi yes
UC - USB 3x USB
UC - microSD yes
UC - Bluetooth yes
UC - HDMI yes
Be the first to ask a question about this product!
Country of Origin: China
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin