Index: GTK-20181 EAN: 5904422350871
A lamp with a magnifying glass adapted for mounting on table tops from 0.5 cm to 6 cm thick. The magnification of the observed object is carried out through the use of a glass lens with a diameter of 127 mm and optical magnification of 8D. The magnification of 8 dioptres is approximately x2.75. In addition, to increase the comfort of the user's work, 60 pieces of bright LEDs in SMD technology have been placed around the lens.
8D 8 diopter magnifying lamp - 9006LED-127-8D - interchangeable optics light intensity adjustment...
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
8D 8 diopter magnifier lamp - color:
Manufacturer: Gtr
Alamp with a magnifying glass adapted for mounting on a table top with thickness from 0,5 cm to 6 cm. The observed object is magnified through the use of a glass lens with a diameter of 127 mm and optical magnification of 8D. The magnification of 8 dioptres is approximately x2.75. In addition, to increase user comfort, 60 bright SMD LEDs have been placed around the lens. The built-in LEDs evenly illuminate the working field and guarantee that no shadows appear. In addition, the lamp has adjustable light intensity, so you can adjust it to individual needs.
Wymiary lampki.
Lamp dimensions.
Overview of lamp features
  • Optical magnification 8 dioptres
  • Uniform lighting and no shadow effect thanks to 60 SMD LEDs placed around the lens
  • Built-in regulation of light intensity
  • Low power consumption, high energy efficiency thanks to the use of LEDs
  • No overheating effect
Technical specification of the lamp with magnifying glass
  • Manufacturer's designation: 9006LED-127-8D
  • Lens: glass
  • Magnifier lens diameter: 5" = 127 mm = 12.7 cm
  • Magnification: 8D (8 dioptres = approximately x2.75)
  • Replaceable lens: yes, the lens can be unscrewed without additional tools
  • Work area illumination: 60 pieces of LEDs with SMD technology
  • Power per LED: 0.2 W
  • Luminous flux: 1200 lm
  • Light colour: 5600 - 6000K daylight
  • Backlight ON/OFF switch
  • LED lighting intensity regulator
  • Adjustable arm: yes
  • Tabletop thickness: from 0.5 cm to 6 cm
  • Supply voltage: from 100 V to 240 V AC / 50 Hz
  • Power consumption: 14 W
  • Heat emission level: low
  • Lamp colour: White
  • Dimensions: 215 x 30 x 1120 mm