Power supply MDIN20W24 for DIN rail - 24V / 1A / 20W
Index: WAK-11425 EAN: 5902135123645
DIN rail mounted power supply unit. Input voltage from 90 V to 264 V AC. Output voltage is 24 V. The output current is 1 A. The rated power is 20 W.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: OEM
Product description: MDIN20W24 DIN rail mounted power supply - 24 V / 1 A / 20 W
DIN rail mounted powersupply. Input voltage: from 90 V to 264 V AC. Output voltage is 24 V. The output current is 1 A. The rated power is 20 W.
Zasilacz MDIN20W24 na szynę DIN - 24V / 1A / 20W
MDIN20W24 DIN rail power supply - 24 V / 1 A / 20 W.
Specifications
  • Input voltage: AC from 90 V to 264 V
  • Type: constant voltage
  • Output voltage: 24 V DC
  • Output current: 1 A
  • Power: 20 W
  • Efficiency: over 82 %
  • DIN rail mounted
  • Connections in the form of screw terminals
  • Signalling the correct output voltage: DC OK contact
  • Protection: overload / short-circuit / overvoltage / thermal protection
  • Dimensions: 23 x 94 x 100 mm
  • Weight: 150 g
Details in the documentation.
Voltage output from 24.0 V
Output voltage to 24.0 V
Nominal output voltage 24.0 V
Nominal power 20 W
Current 1 A
Power supply - type for DIN rail
Power supply - Plug ARK screw
Package width 10 cm
Package height 2.5 cm
Package depth 11 cm
Package weight 0.16 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews