ST25DV16K - RFID tag with EEPROM 16kb non-volatile I2C memory STEMMA QT/Qwiic - Adafruit 4701
Index: ADA-17704 EAN: 5904422354541
RFID tag with 16 kb EEPROM memory from Adafruit with STEMMA QT / Qwiic connector. It works with mobile phones and thanks to the I2C interface it can be reprogrammed to your own needs. The chip conforms to ISO / IEC 15693 (13.56 MHz) standards and is read by telephones and tablets. When connected to the controller, dynamic data recording begins.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
No scheduled delivery
Temporarily unavailable i
PayPal payment
Manufacturer: Adafruit
Product compatible with Metro modules
The manufacturer has prepared auser guide anda library with asample program forMetro module users.
Tag RFID z pamięcią EEPROM
RFID tag with EEPROM memory.
Connections of the module using STEMMA QT / QWIIC connectors
The module has a built-inSTEMMA QT / QWIICconnector to connect the board. The black colour indicates the GND ground of the circuit, red indicates the VIN power supply (5 V), and blue and yellow indicate the I2C connections respectively: SDA - data line, SCL - clock line.
Pin Description
GND The weight of the system.
VIN 5 V power supply.
SDA I2C bus data line.
SCL I2C bus clock line.
For more information on how to connect and output the module, seethe user guide.
Technical specifications
  • I2C interface
    • Serial I2C interface with 1 MHz clock frequency
    • Use of multiple I2C addresses0x2D, 0x53(user memory)and 0x57(system memory)
    • Supply voltage: 1.8 V to 5.5 V
    • Multi-byte programming (up to 256 bytes)
  • Non-contact interface
    • Based on ISO / IEC 15693
    • Type 5 NFC Forum Type 5 tag with NFC Forum certificate
    • Support for all ISO / IEC 15693 modulations
    • Fast read access up to 53 Kb/s
    • Reading single and multiple blocks (also for extended commands)
    • Save single and multiple blocks (up to 4) (same for extended commands)
    • Internal tuning capacity: 28.5 pF
  • Memory
    • 16 kb EEPROM memory
    • I2C interface with byte access
    • RF interface with access to 4 byte blocks
    • Write time
      • With I2C: typically 5 ms/byte
      • With RF: typically 5 ms/block
  • Quick transfer mode
    • Fast data transfer between I2C and RF interfaces
    • 256-byte dedicated half-duplex buffer
  • Power supply: analogue output to supply external components
  • Data protection
    • System configuration: protected against 64-bit RF and 64-bit I2C passwords
  • Dimensions: 31.7x 25.3 x 4.6 mm
Interface I2C
Sensor - type RFID
UC - EEPROM 16 kB
Package width 2.5 cm
Package height 0.3 cm
Package depth 3 cm
Package weight 0.004 kg
Be the first to ask a question about this product!
Country of Origin: United States
Manufacturer Contact Details: Adafruit Industries LLC, 168 39TH ST STE 1905CC, Brooklyn, NY 11232
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin [email protected]