Shelly Pro 3EM-3CT63 - single/three phase energy meter LAN/WiFi/Bluetooth
Index: INN-26587 EAN: 3800235268193
The Shelly Pro 3EM-3CT63 is a single/three-phase electricity meter with DIN rail mounting. It allows you to simultaneously monitor up to three single-phase circuits or one three-phase circuit. With precise current measurement up to 63A per phase and integration with automation systems, it is ideal for both home and industrial applications. The controller communicates via WiFi, Bluetooth , or LAN , which is useful in areas with limited wireless coverage.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Shelly
Product description: Shelly Pro 3EM-3CT63 - single/three phase LAN/WiFi/Bluetooth energy meter
Attention!
Shelly Pro 3EM-3CT63 - Single/Three Phase LAN/WiFi/Bluetooth Energy Meter
Main features of the Shelly Pro 3EM-3CT63 meter
  • Class B accuracy: measurement accuracy of 1%
  • Current measurement up to 63 A per phase: cooperation with high-power devices in both home and industrial installations
  • Compact DIN design: easy installation in standard electrical distribution boards
Solar energy management and consumption monitoring throughout your home
The meter allows you to monitor the energy used while charging electric vehicles.
Monitoring the energy used to charge electric vehicles
Shelly Pro EM-50 Energy Meter Specifications
  • Supply voltage: 100 V to 260 V, 50/60 Hz
  • Power consumption: up to 3 W
  • Voltmeter accuracy: ±1%
  • Voltage measurement (RMS): up to 100 V to 260 V
  • Current measurement (RMS via current transformer): 0 A to 63 A
  • Ammeter accuracy: ±1% (from 2 A to 63 A), ±2% (from 1 A to 2 A), ±5% (from 0 A to 1 A)
  • No load threshold: 30 VA per phase
  • Measurement data storage: at least 60 days with 1-minute data resolution
  • Data export: CSV for logged PQ values, export in JSON format via RPC
  • Built-in sensor: temperature
  • RF band: from 2400 MHz to 2495 MHz
  • Max RF power: up to 20 dBm
  • WiFi protocol: 802.11 b/g/n
  • WiFi range: up to 30 m indoors and 50 m outdoors (depending on local conditions)
  • Bluetooth Protocol: 4.2
  • Bluetooth range: up to 10 m indoors and 30 m outdoors (depending on local conditions)
  • Chip: ESP32-D0WDQ6
  • Flash memory: 16 MB
  • Firmware: Webhooks: 20 with 5 URLs/hook, scripts, MQTT, CoAP
  • Operating temperature: -20°C to 40°C
  • Operating humidity: 30% to 70% RH
  • Max altitude: up to 2000 m
  • Mounting: DIN rail
  • Maximum torque of screw terminals: 0.04 Nm
  • Wire cross-section: from 0.5 mm 2 to 2.5 mm 2
  • Length of the bare wire: 6 mm to 7 mm
  • Housing material: plastic
  • Housing color: white
  • Dimensions: 94 x 19 x 69 mm