Step-Up/Step-Down Voltage Regulator S18V20ALV - 4-12V 2A - Pololu 2572
Index: PLL-02127 EAN: 5904422330569
Step-up/step-down converter with adjustable output voltage from 4 V to 12 V. Maximum current 2 A. Power supply 2.9 V - 32 V.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Pololu
Description: S18V20ALV - step-up/step-down converter - adjustable 4-12V 2A
The inverter has awide input voltage: from 2.9 to 32 V. The output is regulated by a potentiometer from 4 to 12 V. With an efficiency of 80 - 90 % and a highcurrent capacity of up to 2 A, the systems are used in many circuits supplying electronic projects and devices.
Przetwornica step-up/step-down
Included: module, 2.54 mm goldpin connectors and ARK connectors for self soldering.
Battery power supply
Downloads
The module has four outputs:
  • VIN-Input voltage from 2.9 V - 32 V. If a lower voltage is applied, the module will not switch on, higher voltage may damage the system.
  • GND- Mass potential. The system has two GND outputs, which are connected to each other.
  • VOUT- Output voltage regulated by a potentiometer: from 4 to 12 V.
  • ENABLE- switching on the system. By default, the module is switched on - the ENABLE pin is pulled to the power supply through a100 kresistor. In order to switch the inverter into the sleep state (low current consumption), the low state must be given, voltage below 0.7 V. The current in the sleep state is determined by the pull-up resistor of the ENABLE pin, it is from 10 to 20 uF for each Volt of the supply voltage. (for example, for 3 V supply it will be 30 uA, 30 V - about 500 uF).If the sleep function is not used, the ENABLE pin can be left disconnected.
Polol S18V20ALV - step-up/step-down converter.
The connectors are properly signed on the board. The set includes 2.54 mm goldpin raster connectors and larger ARK connectors, which allow to mount cables with a screwdriver.
The module can be plugged intoa contact board, connected withwires or solderedinto a dedicated printed circuit board. Mounting is possible with four 2.2 mm diameter holes, matching the ratio of M2 threaded screws - the holes are not threaded.
Output voltage selection
The voltage is set using a potentiometer. When using a potentiometer, select a value from the permitted range of 4 V to 12 V.
System efficiency
The efficiency of the system as a function of the current drawn for different input voltages, with the output voltage setto 5 V.
System efficiency as a function of current input for different input voltages, with output voltage set to6 V.
System efficiency as a function of current input for different input voltages, with output voltage set to9 V.
System efficiency as a function of current input for different input voltages, with output voltage set to24V.
Output current
The output current depends on the input voltage for different output voltages.
Step - up / step - down converter specifications
  • Input voltage: 2.9 V to 32 V
  • Output voltage: adjustable 4 - 12 V
  • Accuracy of output voltage: 4 %
  • Maximum output current: 2 A
  • Efficiency of 80 - 90 %
  • System current consumption (quiescent current): 25 mA
  • Possibility to switch the system to standby mode
  • Integrated reverse connection protection against reverse connection of supply voltage
  • Four mounting holes for M2 screws
  • Outlets: 2.54 mm goldpin or ARK type connectors (self-soldering kit)
  • Dimensions: 43.5 x 21 x 9.7 mm
  • Weight (without connectors): 7.5 g
Length 44 mm
Width 21 mm
Height 10 mm
Voltage to 2.9 V
Voltage from 32.0 V
Voltage output from 4.0 V
Output voltage to 12.0 V
Current 2 A
Stabilizer - Type2 switching
Stabilizer - Type step-up/down
Package width 8 cm
Package height 1 cm
Package depth 10 cm
Package weight 0.012 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews
5/5
Average grade
2
Customers opinion
The following opinions are collected
and verified by
an external partner Trustmate
and come from the post-purchase process.
Rafał 07.08.2023 Confirmed purchase Translated review
I recommend
Christoph 19.04.2024 Confirmed purchase
Country of Origin: United States
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin