LoRaWAN Smart Light Controller - LN version - Milesight WS558-868M
Index: STV-23283 EAN: 6974225037575
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Milesight
Product description: LoRaWAN intelligent lighting controller - LN version - Milesight WS558-868M
The creamy white Lorawan lighting controller lies on a white background.
Intelligent LoRaWAN lighting controller - LN version - Milesight WS558-868M.
The cream-white Lorawan lighting controller lies backwards on a white background.
The module allows for wireless lighting control.
Main features of the module
  • Wireless communication using the LoRaWAN protocol
  • It allows remote control of up to 8 lighting devices at the same time
  • Equipped with active outputs
  • It allows you to monitor the electricity consumption of connected devices
  • It has a switch schedule function
  • Provides protection against overload
  • Configures using the NFC protocol
  • It offers a communication range of up to 15 km in open areas and up to 2 km in cities
  • Designed for mounting on a wall or DIN rail
  • It is compatible with Milesight ToolBox and Milesight IoT Cloud applications
Remote lighting control
Milesight D2D
The cream-white Lorawan lighting controller lies on a white background with mounting elements.
The light controller allows you to connect up to 8 lighting cables to one module.
The product is compatible with the free Milesight ToolBox smartphone application.
Energy consumption monitoring
Synchronization with the smartphone application
You can download the free Milesight ToolBox app on both Android and iOS devices.
Technical specifications of the light controller
  • Producer: Milesight
  • Model: LoRaWAN Smart Light Controller WS558, LN version
  • Product code: WS558-868M
  • Connectivity technology: wireless
  • Wireless protocol: LoRaWAN, Milesight D2D
  • Frequency: 868MHz
  • Module output: 8 active module outputs
  • Energy monitoring: voltage, current, power factor, power and energy consumption
  • Power supply: 100 V to 240 V AC, 50 / 60 Hz
  • Maximum capacitive and inductive load: 5 A per switch, 16 A total
  • Maximum resistive load: 10 A per switch, 16 A total
  • Device operating temperature range: from -20°C to 60°C
  • Operating humidity range of the device: from 0% to 95% RH, non-condensing
  • Built-in USB-C port: yes
  • Application: Milesight ToolBox, Milesight IoT Cloud
  • Housing material: ABS
  • Product color: cream and white
  • Dimensions: 145 x 90 x 40 mm