Adjustable digital distance sensor E18-D80NK 10-80cm
Index: MOD-02575 EAN: 5904422305123
Adjustable, digital distance sensor with a cable length of 65 cm and nuts to facilitate mounting. Measuring range from 10 to 80 cm, is configured using a knob. Voltage supply 5 V.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Adjustable digital distance sensor E18-D80NK - range:
Manufacturer: OEM
Description of Adjustable digital distance sensor E18-D80NK 10-80cm
Regulowany, cyfrowy czujnik odległości E18-D80NK 10-80cm
Connection
  • The wire isredorbrown- supply voltage - V 5
  • Wire- greenorblue- GND
  • Wireyellowor black- digital output - OUT
    • there is no object - high state
    • the object detection - low state
The 5 V supply voltage and digital output make the sensor being able to be connected directly to the leads of the most available on the marketof microcontrollersincluding AVRandSTM32and kits includingArduino.
The product is compatible with Arduino
The user manual is available onour website.
Specification of adjustable digital distance sensor
  • Supply voltage: 5 V
  • Consumption of current: below 100 mA
  • The measuring range is adjustable: from 10 to 80 cm
  • Knob of range's regulation - rotary potentiometer
  • Output signal: digital (low state in the case of object detection, otherwise high)
  • The led indicating the detection of the object
  • Response time: below 2 MS
  • Protection against reverse polarity
  • Operating temperature: -25 °C to +55 °C
  • Diameter: 18 mm
  • Sensor length: 45 mm
Interface Digital I / O
Sensor - distance to 80 cm
Sensor - distance from 5.0 cm
Test 3
Package width 7.5 cm
Package height 10 cm
Package depth 2 cm
Package weight 0.042 kg
Łukasz
02/01/23
Answer: At the output of the sensor, in the absence of detection of an object, there is a high state equal to the supply voltage (5 V). On the other hand, in the case of detection, there is a low state (~0 V).
Product reviews
5/5
Average grade
3
Customers opinion
The following opinions are collected
and verified by
an external partner Trustmate
and come from the post-purchase process.
Dawid 16.09.2024 Confirmed purchase Translated review
As usual, everything works and on time.
Maciej J. 22.02.2022 Confirmed purchase Translated review
Good quality
Elżbieta 24.02.2025 Confirmed purchase
Country of Origin: China
EU Marketer Contact Details: BOTLAND B. DERKACZ SP. K. Gola 25A - 63-640 Bralin