Linear bearing RJMP01-10 for 3D printer
Index: AMS-18943 EAN: 5904422355111
A small linear bearing used, among others, in 3D printers. Used in the movement of movable elements which move linearly along the guides. The bearings are sleeve-shaped with characteristic notches inside. The product is made of plastic which is characterised by high strength and is completely resistant to corrosion. The bearing is self-lubricating and does not require regular lubrification. It does not make noise during the movement. The inner diameter of the bearing is 10 mm. The product is mainly used in RepRap 3D printers.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Waiting for delivery,
15 pieces will be available.
Order now, shipping approx. 2026-06-19 i
PayPal payment
Manufacturer: Aimsoar
Product description: RJMP01-10 linear bearing for 3D printer
Smalllinear bearingused in3D printers. They are used to move elements that move linearly on the guides. The bearings are sleeve-shaped with characteristic notches inside. The product is made of plastic which is characterised by high strength and is completely resistant to corrosion. The bearing is self-lubricating so it does not require regular lubrification. It does not make any noise during sliding. The inner diameter of the bearing is10 mm.The product is mainly used in 3D RepRap printers.
Łożysko liniowe RJMP01-10
Linear bearing RJMP01-10.
Szczegółowe wymiary łożyska
Detailed dimensions of the bearing. There is also available a sleeve withdiameter 8 mm.
Application of linear bearings
  • 3D printers
  • CNC milling machines
  • Plotters
  • Sorters
Bearing specifications
  • Material: plastic
  • Self-lubricating bearing
  • Inner diameter: 10 mm
  • Outer diameter: 19 mm
  • Total height: 29 mm
Package width 5 cm
Package height 1.9 cm
Package depth 7 cm
Package weight 0.006 kg
Be the first to ask a question about this product!
Country of Origin: China
Manufacturer Contact Details: Shenzhen aimsoar technology Co.,Ltd 16F Fuqian Road, Guanlan town Longhua District, ShenZhen 518110 , Chiny
EU Marketer Contact Details: Botland B. Derkacz Sp. K., Gola 25A, 63-640 Bralin