Power supply MDIN60W24 for DIN rail - 24V / 2.5A / 60W
Index: WAK-11427 EAN: 5902135123683
DIN rail mounted power supply. Input voltage: 100 V to 240 V AC. Output voltage is 24 V. Output current is 2.5 A. Rated power is 60 W.
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: OEM
Product description: MDIN60W24 DIN rail power supply - 24 V / 2.5 A / 60 W
MDIN60W24 DIN rail power supply - 24V / 2.5A / 60W
MDIN60W24 power supply for DIN rail - 24 V / 2.5 A / 60 W.
Specification
  • Supply voltage: AC 100 V to 240 V
  • Type: constant voltage
  • Output voltage: 24V DC
  • Output current: 2.5 A
  • Power: 60 W
  • Efficiency: over 82%
  • DIN rail mounted
  • Terminals in the form of screw connections
  • Correct output voltage indication: DC contact OK
  • Protection: overload / short circuit / overvoltage / thermal
  • Dimensions: 40 x 90 x 100 mm
  • Weight: 300 g
Details in the documentation .
The offered DIN rail power supply is a model designed for mounting on a standard 35 mm wide bracket. The device is designed to work with a wide range of output voltages from 100 V to 240 V AC.
The MDIN60W24 DIN rail power supply offers a stable output voltage of 24 V and a current output of 2.5 A at a rated power of 60 W. The device can be used to power various installations and devices, such as lighting elements or building automation systems (relays, sensors, controllers, etc.).
Practical and universal DIN rail power supply
Voltage output from 24.0 V
Output voltage to 24.0 V
Nominal output voltage 24.0 V
Nominal power 40 W
Current 2.5 A
Power supply - type for DIN rail
Power supply - Plug ARK screw
Package width 10.5 cm
Package height 4.5 cm
Package depth 11.5 cm
Package weight 0.3 kg
Be the first to ask a question about this product!
Product reviews