Uni-T UT230B-EU Energy Meter
Index: LEC-19079 EAN: 5901890028387
A meter with which we can easily control the amount of energy consumed by all devices used in the household, office or other workplace. The device can work with voltages from 100 to 260 V. The maximum current capacity of the UT230B-EU is 16 A. Using the meter it is possible to measure voltage and current, power measurement and power factor, determine the amount and estimated cost of energy used, as well as the CO2 emissions generated by this.
Uni-T UT230B-EU Energy Meter
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Waiting for delivery,
4 pieces will be available.
Available approx. 2026-05-18 i
PayPal payment
Manufacturer: UNI-T
Product description: Uni-T UT230B-EU Energy Meter
Meter, with which you can easily checkthe amount of energyconsumed by all devices used in the household, office or other place of work. The device can operate with voltages from100to260 V. The maximum current capacity of theUT230B-EUis16 A. Using the meter, it is possible to measure voltage and current, power and power factor, determine the amount and estimated cost of energy used, as well as theCO2emissions generated by it. The meter is also equipped with an overload warning function. If17.6 Ais exceeded for approximately 10 seconds, the power indicator will flash and the display will show"OL"andan exclamation mark icon. In this situation the device should be disconnected from the socket.
The meter is very simple to use. To configure it, use the buttons on the front of the device.
Baterię należy umieścić w tylnej części urządzenia, pod widoczną na zdjęciu klapką.
The battery should be placed in the back of the device, under the flap visible on the picture.
Technical specifications
  • Rated voltage: from 100 V to 230 V AC / from 45 Hz to 65 Hz
  • Additional power supply: 3 V battery(CR2032)
  • Maximum load: 16 A (3680 W)
  • Minimum consumption: 0.4 W
  • Energy: 0 to 9999 kWh
  • Energy consumption accuracy: +/- 1%
  • Minimum displayed energy consumption: 0.01 kWh
  • Measurement time: 0 min to 9999 days
  • CO2Emissions: 0 to 9999 kg
  • Energy measurement range: 0 kWh to 9999.99 kWh
  • Cost range: 0 to 9999
  • Power consumption: less than 0.5 W
  • Display dimensions: 48 x 30.5 mm
  • Dimensions: 130 x 65 x 37 mm