Semi-Industrial LoRaWAN Gateway UG65 - white - Milesight UG65-868M-EA
Index: STV-23282 EAN: 6976274564736
The store is available only to registered B2B customers Create an account
No scheduled delivery
Temporarily unavailable i
PayPal payment
Manufacturer: Milesight
Product description: LoRaWAN WiFi / Ethernet switchboard - white - Milesight UG65-868M-EA
The Milesight UG65 control unit is an advanced, 8-channel LoRaWAN network gateway designed to create extensive networks of intelligent devices . It is equipped with WiFi, PoE connectivity and a built-in web server with MQTT, HTTP and HTTPS API interface. It offers an impressive operating range - up to 15 km in open areas or 2 km in urban areas. The gateway is ideal for smart city projects and smart home systems. It is made of modern components - it has a 4-core 1.5 GHz Cortex-A35 processor , 512 MB RAM and 8 GB eMMC . Additionally, it enables programming thanks to Python SDK and Node-RED and is responsible for the security of data transfer thanks to VPN encryption protocols . All the functions of the device make it an ideal network gateway for building intelligent smart systems.
The Lorawan switchboard with the connected antenna stands on a white background.
LoRaWAN WiFi / Ethernet central unit - white - Milesight UG65-868M-EA.
An inverted Lorawan switchboard with a connected antenna stands on a white background.
A network gateway is used to manage all smart devices on the network.
Main features of a network gateway
  • LoRaWAN communication protocol
  • Range up to 15 km in open terrain and 2 km in urban areas
  • Support multiple protocols including TCP, MQTT, HTTP, HTTPS
  • Programmable with Python SDK and Node-RED
  • Built-in web server for easy management and configuration of the device
  • 8 available channels enabling simultaneous communication with various devices
  • 4-core processor with a frequency of 1.5 GHz and 512 MB RAM and 8 GB eMMC memory
  • Optional external antenna improving signal range and quality
  • Communication method: WiFi, Ethernet
  • Integrated management and monitoring tools such as DeviceHub and Milesight IoT Cloud
  • Built-in security and VPN options
  • It has an IP65 protection rating
LoRaWAN network gateway
Connection to multiple devices
The Lorawan switchboard without an antenna is located at the front.
The LoRaWAN central unit allows you to connect up to 2,000 devices simultaneously.
The Lorawan switchboard without the antenna is upside down.
The product is compatible with the free Milesight ToolBox smartphone application.
8 available communication channels
Synchronization with the smartphone application
You can download the free Milesight ToolBox app on both Android and iOS devices.
Technical specifications of the control unit
  • Producer: Milesight
  • Model: Semi-Industrial LoRaWAN Gateway UG65
  • Product code: UG65-868M-EA
  • Device connection technology: wireless
  • Wireless protocol: LoRaWAN, WiFi
  • Frequency: 868MHz
  • Power supply: 9 V to 24 V, DC Jack or Ethernet RJ45 cable
  • Processor: 4-core Cortex-A53, 1.5 GHz
  • Memory: 512 MB RAM and 8 GB eMMC
  • External Antenna Connector: 1 x N-Female External Connector
  • Number of available channels: 8
  • Maximum number of connected devices: up to 2000 devices
  • Embedded web server: yes
  • Built-in USB-C port: yes
  • Programming: Python SDK and Node-RED
  • Protocol support: TCP, MQTT, HTTP, HTTPS and others
  • Encryption: VPN - OpenVPN, IPsec, PPTP, L2TP, GRE, DMVPN
  • Device operating temperature range: from -40°C to 70°C
  • The device's operating humidity range: from 0% to 95% RH
  • IP rating: IP65
  • Application: Milesight ToolBox, Milesight IoT Cloud
  • Product color: white
  • Dimensions: 180 x 110 x 56.5 mm