Mini LoRaWAN gateway WiFi/Ethernet/LTE - white - Milesight UG63-L08GL-868M
Index: STV-25393 EAN: 6976274569038
The store is available only to registered B2B customers Create an account
Available
Shipping in 24 hours
PayPal payment
Manufacturer: Milesight
Product description: Mini LoRaWAN WiFi/Ethernet/LTE central - white - Milesight UG63-L08GL-868M
Milesight UG63 LoRaWAN mini hub
Mini LoRaWAN WiFi/Ethernet/LTE switchboard - white - Milesight UG63-L08GL-868M.
Main Features of the Network Gateway
  • Efficient SX1302 chip : handles more data traffic with less power consumption.
  • 8 half-duplex channels : enables simultaneous connection to over 2000 end devices.
  • Compact size : easy to carry and install.
  • Support for various mounting methods : desktop, wall or ceiling mounting possible.
Comprehensive connectivity options
The central unit provides versatility in terms of connectivity. It offers support for various technologies, including WiFi (2.4 GHz), Ethernet (10/100 Mbps) and cellular modem (2G, 3G, 4G LTE) . Two external antenna ports allow you to connect LoRaWAN antennas and a cellular antenna, ensuring optimal range and signal stability. With these options, the gateway ensures reliable connections under various operating conditions.
Connecting to multiple devices
Gateway equipped with a SIM card slot and an Ethernet socket.
Two antennas to increase network range Two antennas significantly improve wireless range.
8 available communication channels
Synchronization with smartphone app
You can download the free Milesight ToolBox app on both Android and iOS devices.
Technical specification of the central unit
  • Model: UG63-L08GL-868M
  • Processor: Dual-core 240 MHz, 32-bit Xtensa LX7
  • Memory: 8MB PSRAM, 16MB Flash
  • LoRaWAN Channels: 8 (Half-duplex)
  • LoRaWAN Frequencies: 868 MHz
  • Sensitivity: -140 dBm at 292 bps
  • Output power: max. 27 dBm
  • Cellular interface: 4G LTE (CAT 1) with external antenna
  • Connectors: 1x RJ45 WAN Port (10/100 Mbps), 1x USB 2.0 Type-C
  • WiFi: IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz
  • Power: 5V via USB Type-C port, 5V to 12V DC via 3.5mm 2-pin terminal block, PoE (802.3af)
  • Power consumption: 3.1 W max
  • Device operating temperature range: -20°C to 50°C
  • Device operating humidity range: 0% to 95% RH
  • IP protection class: IP30
  • Certifications: CE, FCC, RoHS
  • Application: Milesight ToolBox, Milesight IoT Cloud
  • Product color: white
  • Dimensions: Ф 115 x 21 mm